Jak pěstovat rajčata, aby byla krásná a šťavnatá

MrOferto
Pěstování rajčat není žádná lehká práce, ale zároveň se nejedná o nic složitého. Pokud byste měli zájem o tento druh aktivity, stačí si zjistit několik informací a počkat na vhodné období, kdy je dobré začít. Mnoho lidí rajčata ani nevysadí kvůli tomu, že to nestihnou nebo neví, jak na to. Abyste se mohli těšit z velké úrody a domácích plodů, podívejte se, jak si vypěstovat domácí šťavnatá rajčata.
Jak pěstovat rajčata, aby byla krásná a šťavnatá

Pro pěstování rajčat nepotřebujete zahrádku

I když se zrovna mnoho lidí nejspíše diví tomu, jak zní nadpis tohoto odstavce, tak brzy zjistíte, že je opravdu možné pěstovat rajčata, aniž byste vlastnili zahradu. Tuto rostlinu si totiž s klidem můžete zasadit i do truhlíků / květináčů nebo jiných nádob, jenž následně umístíte na balkon / terasu. Tato možnost dává mnoha lidem šanci na to, aby si vypěstovali vlastní úrodu a nemuseli rajčata kupovat v obchodě. Vlastní pěstování ovoce / zeleniny dává lidem větší přehled o tom, co přesně jedí. Pěstitelé jsou totiž ti, kteří vědí, čím rostlinu zalévali, jak se o ni starali a také čím ji hnojili.

Skvělý relax a uklidnění

Dnešní doba je vcelku hodně hektická a společnost neustále někam pospíchá. V případě, že si vytvoříte svou malou zahrádku (ať už na balkoně nebo na zahradě), brzy si všimnete, že při péči o rostliny jste mnohem klidnější a vlastně při této aktivitě relaxujete. Abyste mohli začít, budete si muset zakoupit semínka v obchodě. Tato semínka naleznete například v Tescu, Kauflandu nebo v Albertu.

Rajčata je potřeba předpěstovat

Jakmile budete mít koupená semínka v sáčcích, můžete si je předpěstovat. K pěstování budete potřebovat:

Do malých kelímků od květináče udělejte zespod několik dírek a na dno kelímku položte kousek toaletního papíru. Ten se časem rozloží, ale zezačátku pomůže k tomu, aby hlína nepropadávala dolů. Do kelímku dejte až po okraj substrát pro výsev a pěstování a prstem udělejte 4 důlky. Do každého důlku dejte jedno semínko rajčete a opatrně jej zahrňte hlínou. Kelímek umístěte do vymyté misky od masa a nalijte do ní vodu. Každý kelímek poté ještě oroste rozprašovačem a substrát udržujte stále vlhký. Rajčata přesuňte do místnosti, kde je pokojová teplota okolo 20 °C.

Nezapomeňte rostlinu přesadit

Až uplyne přibližně 40 dní, měly by se ze semínek stát menší rostlinky, které je nutné přesadit do většího květináče. Přesazování dělejte velice opatrně, abyste příliš nepotrhali kořínky. Rostliny přesaďte opět do substrátu pro výsev a pěstování. Nyní však nedávejte květináče zpět do místnosti s pokojovou teplotou, ale pokuste se pro ně najít vhodné prostory tam, kde je trochu nižší teplota.

Vypěstované plody rajčat

Přesuňte rajčata ven

Během května se zvyšují venkovní teploty, takže je ideální čas na to, abyste začali rajčata lehce „otužovat“. Vždy přes den je přesuňte ven a na noc je opět dejte dovnitř. Jakmile nehrozí, že by venkovní teploty klesaly pod 5 °C, můžete rajčata vysadit ven do truhlíků / velkých květináčů. Do nádob použijte zeminu z kompostu, zahradní substrát nebo substrát pro výsev a pěstování. Pod truhlíky / květináče umístěte podmisky, do nichž bude odtékat přebytečná voda ze zálivky. Díky tomu budete předcházet plísním a jiným chorobám na rostlině.

Pravidelná péče o rostliny

Určitě víte o tom, že mít vlastní zahrádku nebo si vypěstovat vlastní úrodu není jen tak. Je nutné se o rostliny pravidelně starat a obzvlášť rajčata jsou velice citlivá na to, aby měla pravidelnou zálivku. S přelíváním si dávejte pozor, protože to by mohlo způsobit různé nemoci. Zalévání provádějte vždy brzy ráno nebo večer, až nebudou vysoké teploty a nebudou na rostlinu svítit přímé sluneční paprsky. V opačném případě by se mohlo stát, že rostlinu popálíte.

Aby se rostlině dařilo, sledujte také pravidelně její stav a pokud si všimnete nějakých změn, kroucení listů nebo podivných barev, podívejte se na přehled hnojiv, které rostlině mohou pomoci. Rajčata totiž potřebují čas od času doplnit hnojivo, které jim velmi pomáhá v růstu, zakořenění nebo tvorbě plodů.

Hnojení rajčat

Pokud si všimnete, že je rostlina bez života nebo se na ní objeví známky toho, že se jí nedaří příliš dobře, zkuste sáhnout po hnojivu na rajčata, které rostlině dodá živiny k tomu, aby hezky rostla a měla kvalitní plody. V případě, že listy na rostlině začnou žloutnout, sáhněte po dusíku, který zajistí kvalitní růst rostliny a plodů. Aby plody hezky zrály, použijte hnojivo s fosforem. Jestliže bude mít rostlina hnědé listy, jež se začnou kroutit, je pravděpodobně nutné sáhnout po draslíku. Ten se postará o to, aby se rostlině více dařilo v růstu a plody byly pevné a kvalitní.

« Jak na úklid snadno a rychle Vyzkoušejte osvědčené metody, které pomáhají na svědivé štípance od komárů »