Pokud trávíte hodně času s tříděním, praním a věšením prádla, pravděpodobně si dáváte záležet na tom, aby vaše pračka vyprala veškeré skvrny a používáte přípravky, které oblečení hezky navoní. Nejednoho člověka však dokáže naštvat, když použije vcelku drahou aviváž a po vyprání ji z oblečení téměř necítí. Jestliže jste doposud nenašli aviváž, která by vám voněla, zkuste se podívat například v TETA Drogerii, kde mají široký výběr.
Na krásně voňavé prádlo můžete zapomenout, dokud pračku důkladně nevyčistíte. To můžete udělat s pomocí obyčejného octu, který má většina lidí doma. Bude vám stačit asi 250 ml, ale můžete použít i celou lahev. Nalijte ji do zásobníku na prací prášek a spusťte program s vysokou teplotou. Díky octu se pračka vyčistí od mnoha nečistot. Nezapomeňte se také podívat pod zásobník na prášek, zdali se za ním neusazují zbytky přípravků. Pokud ano, otřete je houbičkou na mytí nádobí.
Někteří lidé doporučují tento přístroj čistit pomocí ústní vody. Tuto metodu lze využít tehdy, když zrovna nebudete mít po ruce ocet. Přímo do bubnu nalijte 150 ml ústní vody a spusťte program máchání. Díky ústní vodě by se mělo zařízení očistit od bakterií a plísní. Nečistoty mohou vznikat i na místech, na které nevidíte, a proto je dobré vyzkoušet přípravky, jež se na tato místa dostanou.
Na každém oděvu by měla být umístěna cedulka s pokyny k praní. Pokud budete prát podle nich, zajistíte si, že oblečení vydrží mnohem déle a nebude se tolik ničit. Oblečení i jiné prádlo je potřeba prát šetrně, protože čím vyšší teplotu budete pravidelně používat, tím více látku ničíte. Snažte se tedy dodržovat pokyny na cedulkách.
Bílou barvu je vcelku složité udržovat, ale můžete to zvládnout s několika tipy pro praní. Zcela jisté je to, že na bílé prádlo určitě není dobré používat aviváž. Ta u něj může dokonce způsobit to, že zešedne, což jistě nechcete.
Místo toho dejte například do vany (nebo jiné velké nádoby) 4 litry vody a přidejte 180 gramů jedlé sody. Do této směsi dejte veškeré bílé prádlo, které následně budete chtít vyprat. Oblečení nechte v lázni 5 nebo i více hodin a poté jej dejte do pračky, přidejte prací prášek na bílé prádlo a vyperte obvyklým způsobem. Na vybělení prádla také mnoho lidí používá aspirin. Ten je skvělý hlavně na žluté skvrny od potu. Jednoduše do pračky přihoďte pár tabletek a dejte prádlo vyprat obvyklým způsobem.
Je zcela obvyklé, že černá barva začne po čase blednout. Abyste si nemuseli kupovat nové oblečení nebo chemické přípravky na jejich znovu obarvení, použijte šálek černého čaje. Ten přilijte do pračky ještě předtím, než se prádlo začne máchat. Díky tomu si zajistíte opět černou barvu na oblečení.
Nejen na ženském oblečení se mohou objevit skvrny od make-upu. V případě, že půjdete prát a objevíte je na vašem prádle, naneste na ně gel / pěnu na holení. Následně ji nechte 15 minut působit, dejte prádlo do pračky, a nakonec vyperte obvyklým způsobem.
Jakmile budete mít nachystané barevné oblečení na praní, nezapomínejte na velice dobrou radu. Barevné prádlo nikdy neperte na více než 40 °C. Kvůli tomu by mohlo dojít k jeho vyblednutí a ztrátě původních barev. To samé platí i u ponožek, ale z jiného důvodu. Ponožky je lepší prát při 30 °C, jelikož díky tomu z nich bude odstraněno více nečistot, než kdybyste zvolili vyšší teplotu.