Jak si doma vypěstovat rostliny ze semínek a ušetřit za nákupy v zahradnictví?

MrOferto
Nabídka květin, stromů, keřů nebo sazenic v zahradnictví zláká každý rok mnoho lidí. Většina z nich také nechá na tomto místě i několik tisíc a později litují toho, že takto utráceli peníze. Skvělou zprávou pro takové lidi je to, že si většinu rostlin mohou předpěstovat sami doma. Kromě květin lze předpěstovat ze semen i zeleninu. S trochou trpělivosti a péče si můžete vypěstovat vlastní sazenice z pohodlí domova.
Jak si doma vypěstovat rostliny ze semínek a ušetřit za nákupy v zahradnictví?

Co budete potřebovat:

Jak začít pěstovat rostliny a zeleninu ze semínek?

Nejprve si nachystejte vše, co budete k pěstování potřebovat. Vezměte si také obaly se semínky a prostudujte si, kdy se mají sázet, jak daleko od sebe a jak hluboko.

Poté si vezměte substrát a s ním naplňte téměř celé květináče. Substrát trochu umačkejte a poté do něj vysejte semínka do hloubky, která je napsaná na obalu semínek. Zasazená semínka poté ještě trochu zasypejte substrátem a s pomocí rozprašovače je zalijte.

pěstování ze semínek

Pravidelná péče se vyplatí

Substrát se semínky udržujte vlhký, ale ne přemokřený. Z tohoto důvodu se vyplatí na zalévání používat rozprašovač. Květináče se zasazenými semínky přemístěte nejlépe na světlé místo. Ideální stanoviště je pro ně na parapetech u oken. Kromě vlhkosti a umístění je potřeba myslet i na teplotu v místnosti, ta by se měla pohybovat od 20 do 25 °C.

Semena začnou klíčit po několika dnech

První klíčky můžete pozorovat již po několika dnech. U některých druhů i za několik týdnů. V danou chvíli je potřeba udržovat substrát vlhký a zajistit dostatek světla.

sazenice

Kdy rostliny přesadit?

S přesazováním určitě nepospíchejte, protože slabé rostlinky by jej nemuseli přežít. Vyčkejte na to, až sazenice vyrostou, zesílí a poté je přesaďte do větších květináčů nebo rovnou do zahrady.

V případě, že byste chtěli sazenice přesazovat rovnou do zahrady, musíte rostliny nejprve otužit. Postupně je přesouvejte do chladnějších místností, kde je teplota, která je podobné té venku. Zde je nechte několik dní a až poté je dejte ven. Do venkovních prostor je dávejte pouze přes noc a na noc, kdy je venku chladněji, je uklízejte. Až se oteplí, můžete je nechat i přes noc venku.

« 2 způsoby, jak připravit velikonočního beránka Užijte si jaro naplno. Inspirace pro jarní aktivity doma i venku »