Když už nehrozí, že by měly přijít mrazy, určitě se vyplatí začít čistit záhony. Ti, kteří na zimu zakryli květiny chvojím nebo listím, se mohou pustit do práce. Materiál, kterým jste zakryli rostliny, dejte na kompost nebo do bio popelnice. Shrabejte zbytky listí z celé zahrady a vyhoďte jej. Nezapomeňte také ostříhat uschlé části trvalek.
Nezapomeňte se také podívat na záhony, na kterých si už vesele roste plevel. Ten vytrhejte a půdu okolo rostlin lehce nakypřete. V případě, že máte na zahradě cestičky, omyjte je, aby byly po zimě zase krásně čisté. Máte na zahradě kompost? Nezapomeňte ho přeházet nebo provzdušnit.
Po zimě je trávník trochu šedý a nevypadá zrovna nejlépe. Určitě už zažil lepší časy. Jaro je ale skvělým obdobím, kdy dát trávník dohromady. Dopřejte mu proto péči. Jestliže je tráva dlouhá, posekejte ji. Poté ji provzdušněte vertikutátorem. To, co zůstane na trávníku ležet, shrabejte hráběmi a vyhoďte na kompost.
Ptáte se, proč používat vertikutátor? Díky použití tohoto zařízení odstraníte mech a starou trávu. Jestliže po použití vertikutátoru zůstanou na trávníku holá místa, posypejte je trávníkovou směsí a pořádně zalijte. Zbylou travní část můžete pohnojit. Hnojivo podpoří růst a sytou barvu.
Pořiďte si nůžky na větve nebo aku pilku a pusťte se do prořezávání stromů a keřů. Nyní můžete prostříhat třeba jabloně a hrušně. Odstraňte staré větve, které nenesou a provzdušněte korunu stromu. Dostane se tak dovnitř více světla.
Kromě stromů je vhodná doba na ostříhání ovocných keřů. Ostříhejte staré nebo poškozené větvičky, Následně stromy i keře přihnojte. Dodáte jim energii, kterou po zimě více než potřebují.
A kdy je čas na sázení dalších keřů a stromů, které vám ještě chybí? Právě teď. Nebojte se koupit ovocné stromy i keře a hned je zasadit. Pokud dodržíte správný postup při sázení, nemůžete nic zkazit.
Pokud máte skleník nebo pařeniště, máte velkou výhodu. Na jaře v nich můžete pěstovat už skoro všechno. Saláty, ředkvičky, předpěstované sazenice rajčat nebo okurek. I když je skleník velkou výhodou, dávejte si pozor na větrání. Jakmile slunce pořádně zasvítí, teploty uvnitř rychle stoupnou.
Nezapomeňte kontrolovat vlhkost a případně zavlažovat častěji. Skleníkové rostliny rostou rychle, ale jsou citlivé na sucho i přemokření.
Dospěli jste k názoru, že vám na zahradě chybí nějaké trvalky? Podívejte se do hobby marketů nebo se pořádně koukejte okolo sebe i při běžném nákupu potravin. I supermarkety nabízí rostliny, které si můžete zasadit ven. A jestliže zrovna květiny nesháníte, zvažte, zda by se vám na zahradě nelíbil nějaký kvetoucí keř.
Rýče, motyčky, lopaty a další zahradnické náčiní si vaši pozornost zaslouží nejen tehdy, když potřebujete něco vykopat nebo vyrýt. Alespoň 1x ročně nářadí na zahradu pořádně umyjte, zbavte rzi a nabruste jej. Dřevěné násady promažte olejem.
Nemusíte se cítit nějak provinile, když nepoužijete na trávník vertikutátor, nepohnojíte ho nebo nestihnete do konce dubna ostříhat všechny trvalky. Určete si alespoň 3 hlavní věci, které zahradě nejvíc prospějí. Třeba vytrhat plevel, ostříhat stromy a posekat. Alespoň malá péče o zahradu je lepší než žádná.